17:57

Kwas glicyretynowy (ekstrakt z lukrecji) w ŁZS

Zainteresowałam się tym kwasem gdy rozmawiałam z Sarą (jej blog) o składach kosmetyków. Siedziałam i opracowywałam w głowie jakiś sprytny system zapamiętania składników na podstawie jej opracowania składów (tutaj). (W końcu wykminiłam jak łatwo zapamiętać silikony, ale to nie o tym :D). Wtedy sobie myślę, a zobaczymy w praktyce i wzięłam krem Bioderma Sensibio DS + do ręki bo był najbliżej. Oczywiście składu nie było na opakowaniu więc poszukałam na internecie i znalazłam na stronie producenta:

AQUA/WATER/EAU, COCOS NUCIFERA (COCONUT) OIL, PROPYLENE GLYCOL, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, DIMETHICONE, GLYCYRRHETINIC ACID, SORBITAN SESQUIOLEATE, PIROCTONE OLAMINE, GLYCERYL UNDECYLENATE, CLIMBAZOLE, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, LAMINARIA OCHROLEUCA EXTRACT, CETYL ALCOHOL, CARBOMER, SCLEROTIUM GUM, SODIUM HYDROXIDE, PHENOXYETHANOL. [BI 488V2]

Jak zobaczyłam acid zaczęłam zastanawiać się co to za kwas ponieważ aktualnie stosowałam kwas migdałowy na twarz. Analizowałam cały skład i poniosła mnie lawina myśli ponieważ ten krem bardzo mi pomaga przy ataku łzs na twarzy, a na cosdna.com pokazywało, że skład ma bardzo dobry. Wtedy jakiś cichy głos w mojej głowie powiedział "a gdyby tak na głowę". No i zaczęłam szukać informacji co to jest.

Informacji, dostępnych na stronach internetowych jest w sumie bardzo mało porównując tak co można znaleźć o kwasie migdałowym. No ale, że ja internetowi nie wierzę, a ilość informacji jest nadzwyczaj mała to standardowo szukam informacji w publikacjach medycznych.

Znalazłam artykuły pokazujące, że ten kwas ma zastosowanie w leczeniu u ludzi: raka, chorób wątrobowych w tym HCC, przewlekłych zakażeń błony śluzowej nosa, nerek, wrzodów trawiennych i zapaleń wszelakich. Badania na zwierzętach pokazują, że kwas pomaga przy walce z HIV, zapaleniami mięśni gładkich, na zapalenie oskrzeli, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Ciekawostka: Znalazłam nawet badanie potwierdzające, że istnieje zależność między kolorem, a ilością substancji aktywnych.

Po przekopaniu artykułów o raku i wątrobie znalazłam badania pokazujące, że kwas glicyretynowy połączony z nawilżaczami może pomóc przy atopowym zapaleniu skóry, jednocześnie jest kolejne badanie pokazujące, że kwas nie wpływa na szybkość przekazywania substancji aktywnych - najlepiej robi to gliceryna. Krem zawierający kwas, mocznik, glicerynę działaja lepiej niż kontrolne próbki (placebo, bez środka nawilżającego). Dodanie środków nawilżających do miejscowego leczenia przeciwzapalnego było bardziej skuteczne niż samo leczenie przeciwzapalne kwasem i powodowało mniejszą liczbę zmian skórnych. Dodatkowo kolejne badanie pokazujące, że gliceryna + kwas pomagają na blizny i poprawia gojenie się ran. Potem jest kolejne badanie pokazujące, że kwas + lecytyna sojowa przyspiesza efekt przeciwzapalny. 

Znalazłam badanie w którym chciano ocenić wpływ emulsji lipidowej w której skład wchodził korzeń lukrecji na kliniczne objawy atopowego zapalenia skóry u 45 psów z niesezonowym/ łagodnym/ umiarkowanym atopowym zapaleniem skóry. Wnioskiem jest to, że emulsja miała korzystne efekty kliniczne, jednak nieskuteczne w kontrolowaniu świądu jako monoterapii (terapia jednolekowa). Potem znalazłam badanie gdzie na myszach kwas miał bardzo dobre działanie redukujące świąd, że lukrecja łagodzi ból miesiączkowy myszy, pomaga przy martwicy skóry myszy i fotostarzeniu skóry myszy też pomaga.

 Potem natrafiłam na 2 najbardziej interesujące badania.
1 -  Zbadano czy emulgator lub zemulgowany olej wpływa na przenikanie przez skórę kwasu w stosowaniu w emulsji olej w wodzie. W badaniu brało udział 6 emulgatorów powszechnie stosowanych w kosmetykach jednak nie zaobserwowano znaczących różnic. Zaś wykazano, że użycie fazy olejowej znacznie poprawia penetrację skóry.
2 - Zbadano czy szampon z kwasem redukuje świąd, egzemę, łupież, zapalenie i ilość grzyba malassezia (przynajmniej 2 rodzaje - M. restricta i M. globosa). Skuteczność tego schematu leczenia utrzymuje się na poziomie klinicznym, biochemicznym i mikrobiologicznym. {źródło} Autorami badania są: Turlier V1, Viode C, Durbise E, Bacquey A, LeJeune O, Oliveira Soares R, Lauze C, Villeneuve C, Rouquier A, Casas C, Redoules D, Mengeaud V, Schmitt AM.

~bardzo luźne i wybiórcze tłumaczenie najciekawszych fragmentów badania~

 W sumie 67 pacjentów (27 we Francji i 40 w Portugalii) o średniej wieku 33,63 ± 10,21 lat zostało uwzględnionych, 26 mężczyzn i 41 kobiet. Zostali przydzieleni losowo do grupy leczonej ( n = 33) i grupa kontrolna ( n = 34). Obie grupy były klinicznie porównywalne w W2. Cztery osoby wycofały się przedwcześnie z badania (dwie z każdej grupy) , co spowodowało populację 63 pacjentów.

Badano między innymi:
 • Zmiana ogólnej punktowej oceny łupieżu sklasyfikowanego przez badacza w W1, W2, W6 i W10 w porównaniu z W0,
 • Zmiana objawów podrażnienia z W0 przy każdej wizycie z oceną rumienia w 4-punktowej, półilościowej skali: 0 = nieobecny, 1 = łagodny, 2 = umiarkowany, 3 = ciężki,
 • Globalna ocena skuteczności przez badacza i podmiot podczas każdej wizyty, mierzona oceną SGA (subiektywna ocena globalna) za pomocą 5-punktowej skali (1 = gorsza, 2 = stabilizacja / brak zmiany, 3 = niewielka poprawa, 4 = znacząca poprawa, 5 = całkowita rozdzielczość lub całkowita remisja).  

Dodatkowo podmiot badał:
 • Cotygodniową samoocenę stanu (łupież, uczucie dyskomfortu, świąd) w 4-punktowej skali (0 = nieobecny, 1 = łagodny, 2 = umiarkowany, 3 = ciężki),
 • Czas do pierwszego nawrotu (gdy stan ≥ wyjściowy wynik) dla co najmniej jednego z trzech elementów: łupieżu, dyskomfortu lub swędzenia,
 • Zgodność (liczba zastosowań badanego produktu zgłoszona przez pacjenta w porównaniu z liczbą teoretyczną).
 
Badanym produktem był szampon przeciwłupieżowy (Kelual DS®, DUCRAY Dermatological Laboratories, Boulogne Billancourt, Francja) zawierający cyklopiroksolamine, pirytionian cynku, 18βGA i bazę do mycia, podczas gdy "kontrolnym" produktem był neutralny szampon (Extra Doux ® , Ducray laboratories)

 Tak wygląda ten szampon:


 WATER (AQUA) , SODIUM LAURETH SULFATE , PEG-7 GLYCERYL COCOATE , DISTEARYL PHTHALIC ACID AMIDE , POLYSORBATE 20 , COCO-GLUCOSIDE , CICLOPIROX OLAMINE,. LAURYL BETAINE, ACETAMIDE MEA, ZINC PYRITHIONE, CETEARETH-60 MYRISTYL GLYCOL, ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER ,DMDM HYDANTOIN,FRAGRANCE (PARFUM), GLYCYRRHETINIC ACID, METHYLISOTHIAZOLINONE , POLYQUATERNIUM-10, SODIUM POLYNAPHTHALENESULFONATE

Każde zastosowanie badanego produktu składało się z dwóch aplikacji z 3-minutowym czasem ekspozycji przed płukaniem. Dwa produkty zostały oznaczone i ponumerowane zgodnie z wygenerowaną komputerowo listą opracowaną przez Pierre Fabre Biometrie i przydzielono je każdemu pacjentowi zgodnie z kolejnością włączenia. Badanie było otwarte, ponieważ pacjenci mogli z łatwością odróżnić badane produkty ze względu na ich bardzo różny zapach, lepkość i kolor. 

Badanie trwało ponad 10 tygodni, w tym 2-tygodniowa intensywna faza leczenia i 8-tygodniowa faza podtrzymywania. W dniu włączenia (W0) wszyscy pacjenci otrzymywali badany produkt do użycia trzy razy w tygodniu × 2 tygodnie (tj. Sześć razy w fazie intensywnego leczenia), a ostatnie użycie musiało odbyć się 2 dni przed wizytami. Pacjenci mogli stosować obojętny szampon między dwoma zabiegami, jeśli używali szamponu częściej niż trzy razy w tygodniu, ale nadal stosowali odstępy 2 dni bez użycia szamponu przed wizytami.

Najbardziej interesujące mnie wnioski:
 •  W porównaniu z W0 zaobserwowano bardzo znaczący spadek po 2 tygodniach leczenia: -97.8% dla Malassezia restricta i -94.9% dla M. globosa,
 • W trakcie badania zaobserwowano kliniczną poprawę, przy bardzo znaczącym spadku ogólnego wyniku klinicznego łupieżu podczas intensywnej fazy leczenia i braku powrotu do warunków wyjściowych w dwóch grupach w W6 i W10, różnica międzygrupowa była wysoce znacząca za każdym razem punkt na korzyść grupy leczonej ( p <0,0001 dla różnicy zmian w W6 i W10 w stosunku do W2),
 • Subiektywna ocena globalnej skuteczności oceniona przez badacza i badanego wzrosła podczas intensywnej fazy leczenia i utrzymywała się (tj. Nie powracała do wartości wyjściowej w obu grupach), szczególnie w grupie leczonej: badana przez badacza poprawa (tj. niewielkie i znaczące polepszenie i całkowite wyleczenie) stwierdzono w 97% przypadków w W2 i 76% w grupie leczonej w porównaniu do 27% w grupie kontrolnej w W10. Podobnie oceniano kumulacyjną poprawę ocenianą przez podmiot w 94% przypadków w W2 i 70% w grupie leczonej w porównaniu z 20% w grupie kontrolnej w W10,
 • Pod koniec intensywnej fazy leczenia poziom markerów stanu zapalnego i świądu znacznie się zmniejszył: katepsyna S o -70%, histamina o około -65%  i IL-4 8 o -87.5%. Stosunek IL-1RA / IL-1α zmniejszył się o około -20% ( p <0,05), odzwierciedlając proces przeciwzapalny. Znacznik kohezji komórek PLK zmniejszył się znacząco (-41,7%, p <0,01).
Badanie to przeprowadzono w okresie zimowym, kiedy choroba jest częstsza, ale także wtedy, gdy objawy są łagodniejsze, co wymaga znacznie większego rozmiaru próbki, aby wykazać rzeczywisty efekt terapeutyczny badanego produktu.

Stwierdzono dodatnią zależność między głównymi objawami klinicznymi ŁZS (łupież, swędzenie i rumień), a następującymi biomarkerami: populacjami Malassezia , poziomem histaminy i stosunkiem IL-1RA / IL-1α. 

W 2013 r. Schwartz dokonali przeglądu nieprawidłowości strukturalnych i biomolekularnych charakteryzujących ŁZS. Doszli do wniosku, że biomarkery reprezentujące stan zapalny, hiperproliferację i funkcję bariery zostały zaburzone przez stan ŁZS i silnie zareagowały na rozwiązanie terapeutyczne. Stwierdzono, że wiele biomarkerów jest znacząco skorelowanych z kluczowym objawem ŁZS płatkowania, takim jak IL-1RA: IL-1α, IL-8, histamina, mimucyna, keratyna.

W oparciu o komponent zapalny ŁZS, brak synchronizacji pomiędzy proliferacją i różnicowaniem oraz upośledzoną funkcją bariery, Schwartz et al. sugerował, że ŁZS może należeć do grupy zapalnych dermatoz, w tym łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i trądziku, chociaż warunki te różnią się w ich zdarzeniach wyzwalających. W związku z tym dodatek 18βGA, wykazujący działanie przeciwzapalne w hodowanych komórkach oraz w modelu ostrego zapalenia w uchu myszy, mógłby przyczynić się do działania przeciwzapalnego in vivo obserwowanego w naszym badaniu, w połączeniu z cyklopiroksolaminą i pirytionianem cynku.

Dołączam świetną grafikę pokazującą rezultaty tego badania:

a-e Ewolucja kryteriów klinicznych podczas intensywnej fazy leczenia (W0 do W2) w globalnej populacji badanej oraz w fazie podtrzymującej (W2 do W10) u pacjentów z grupy kontrolnej i leczonej (a - rumień, b - ogólna skuteczność, c - samoocena, d -samoocena dyskomfortu, e - samoocena swędzenia).

~koniec tłumaczenia~

Wszystkie badania pokazują, że kwas ma działanie:
 • przeciwnowotworowe, 
 • przeciwzapalne,
 • przeciwbakteryjne.
Teraz mam niemałą zagwozdkę. Na pewno chce to przetestować bo jeżeli pomaga mi krem z biodermy przy ataku łzs to istnieje wielka szansa, że to mi pomoże na głowie, a jak nie to z chęcią bym zrobiła sobie maseczki na twarz z tym kwasem. Nie wiem czy chce stosować gotowy szampon czy może wolę półprodukt i dodawać go do szamponu albo zrobić wcierkę. Obie opcje są stosunkowo drogie, a szamponów do wyboru za dużo nie ma na rynku bo raptem 4 znalazłam. Jeżeli chodzi o półprodukt to tutaj też mam mały rebus ponieważ nie jest oczywiście znana dokładna wartość % kwasu w proszku tylko orientacyjna minimlna. Nazewnictwo też myli i muszę poszperać bo nie chcę kupić sproszkowanej lukrecji tylko korzeń lukrecji. Co myślicie o takim testowaniu?

2 komentarze:

Copyright © 2016 Poczuj Życie , Blogger